Mebbis Sisteminden E-Sertifika Alma Basamakları


F@TİH Projesi kapsamında tüm personelin yetiştirilmesine yönelik eğitimlerin daha yaygın, hızlı ve etkili bir şekilde yapılmasını sağlamak için 2016 yılının başından itibaren uzaktan hizmetiçi eğitim uygulamalarına başlanmıştır. 
Bu kapsamda Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığı koordinesinde açılan hizmetiçi eğitimlerin bitiminde Sertifika Temelli Hizmetiçi Eğitim Projesi (e-Sertifika) kapsamında aldıkları eğitimlere ait sertifikalarını alabilirler. Uzaktan hizmetiçi eğitimini tamamlayan arkadaşlar aşağıdaki adımları takip ederek E-Sertifikasını alabilirler. E-Sertifikanızı almak için;
 1. mebbis.meb.gov.tr adresine giderek T.C Kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriniz.
 2. Menüdeki hizmetiçi eğitim Modülü kısmına tıklayarak modülün içine giriş yapınız. 
 3. Modül açıldıktan sonra menüde bulunan Başvuru İşlemleri kısmına tıklanıyınız.
 4. Açılan menüde “e-sertifika” butonuna tıklayınız.
 5. E-sertifika modülüne giriş yapmış bulunmaktasınız. Ekranda aldığınız eğitimlerin hepsini görebilirsiniz.

 6. E-sertifika almak için yapmanız gereken birkaç işlem bulunmaktadır. Öncelikle menüde bulunan “Faaliyet Görevlisi Değerlendirme” ve “Faaliyet Değerlendirme” kısımlarına giderek almak istediğiniz sertifikaya ait değerlendirmeleri yapmanız gerekmektedir. Değerlendirmeyi yapmak için eğitimin başında bulunan kırmızı renkli klasöre tıklamanız yeterli olacaktır. Böylece değerlendirme anketi karşınıza gelecektir. Değerlendirmesi yapılmamı eğitimlerin sonunda “Bekliyor” uyarı yazısını görebilirsiniz. Aşağıdaki resimleri inceleyiniz.

 7. Değerlendirme işlemlerinizi tamamladıktan sonra tekrar E-sertifika butonuna tıklayarak eğitimlerin bulunduğu ekrana geri dönünüz. Sertifikasını almak istediğiniz eğitimin başındaki kırmızı renkli klasöre tıklayınız. Daha sonra sayfanın üst kısmında bulunda “Rapor Al” butonuna basarak sertifikanızı görebilirsiniz.

 8. Bu kısımda görülen sertifikayı isterseniz bilgisayarınıza kaydedin, isterseniz yazıcıdan çıktısını alarak dosyanıza koyabilirsiniz.
 9. Aldığınız belgeyi https://mebbis.meb.gov.tr/HizmetIci/hie04006.aspx adresinden doğrulamasını yaptırmalısınız. Doğrulanamayan belgeler GEÇERSİZDİR.
Google+'da Paylaş

Yazar ADMİN

Yazar Hakkında bilgi yazılacak
  Blogger Yorumları

8 yorum :

 1. Teşekkür ederim yazı için ayrıca siteme buyrun ziyaret edin
  http://islamguzelahlaktir.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Blogunuzu en kısa zamanda ziyaret edeceğim.

   Sil
 2. sertifika no istiyor bulamadım hocam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam yukarıdaki basamakları uyguladığınızda sizden sertifika no istemez. Çünkü sertifika numarasını sistem otomatik atar.

   Sil
 3. Bilgiler için çok teşekkürler, bu eğitimler ile her geçen gün kendimizi geliştirme fırsatımız oluyor.

  YanıtlaSil
 4. Mebbis Modülü24 Nisan 2017 03:51

  Yazınız gerçekten çok yararlı oldu. Bilgilendirme için teşekkürler.

  YanıtlaSil