Geçmişten Günümüze Teknoloji

En eski çağlardan günümüze kadar insanoğlu elindeki kısıtlı imkanlarla yetinmeyip hep daha iyiye ulaşmaya çalışmıştır. Sanırım bu ilke Adem babamızın dünyaya gönderilmesi ile başladı ve insan ırkı dünya üzerinden silinene kadar da böyle devam edecek. Her şeyi adım adım öğrenerek devam ettiriyor ve bunun neticesinde yeni şeyler elde ediyoruz.

Biraz düşünecek olursak insanlığın ilk yıllarında hiç bir şey icat edilmemişken ilk önce taşlar kullanılmış sonrasında hayvanlar evcilleştirilmiş daha sonra ise tarımsal hayata geçilmiştir. Çok daha ileri gelindiğinde ise madenler keşfedilmiş ve insanlar artık demir bronz gibi metalleri işleyerek kullanabilir olmuştur.

Fakat bundan sonrasını düşündüğümüzde icatlar konusunda sanki bir duraksama söz konusu olmuştur. evet maden çağından buhar gücüne geçişe kadar teknolojik anlamda bir duraksama söz konusu olmuştur. Aslında bu dönemde biraz uluslar arası ticaret faaliyetleri önem kazanmıştır. Bir de gemicilik sektörü ortaya çıkmıştır. Fakat bizi ve günümüzü ilgilendiren pek çok önemli icat sırayla buhar gücünün keşfi ile söz konusu olmuştur.

Buhar gücü ile insan gücünden makine gücüne geçişler hız kazanmıştır. Bu dönem de o kadar çok bilimsel çalışma yapılmıştır ki Einstein, Tesla, Edison, Kirshoff, Henry ve daha yüzlercesi Yakın Çağ dönemine damgasını vurmuştur.

Bu dönemde ilk önce buhar gücü, daha sonra mekanik teknolojisi önem kazanmıştır. Daha sonraları ise elektriksel makineler mekaniği ve buhar gücünü geride bırakmıştır. Şu an günümüzde ise elektronik ve yazılımsal alanlarda gerçekten çok önemli bir dönemi yaşamaktayız. Bu dönem ise artık Yakın Çağ olarak değil Bilgi Çağı olarak dile getiriliyor. Ayrıca bu çağın başlangıcının en önemli özelliği ise bir savaş yada devrim yerine direk teknoloji üzerinden başlamış olması elektronik ve yazılım alanının ne kadar önemli olduğunun en büyük ispatıdır. Hatta artık Web günümüzün en önemli teknolojilerinden biri haline gelmeyi başardı.

Günümüzde etrafımızdaki her cihaz iki teknoloji grubundan oluşmaktadır. Birincisi elektronik ikincisi ise yazılımdır. Gelişen Web'in de etkisi ile bu iki alanda bilgi paylaşımında bulunan kişisel ya da kurumsal pek çok teknoloji bloğu ortaya çıkmıştır. Bu siteler elektronik ve yazılım üzerine bilgi ve birikimin çoğalması için önemli bir yöntem olarak dikkat çekmektedir. Özellikle bu blog sitelerini takip ederek hızla gelişen teknolojiye ayak uydurmayı başaramazsan da en azından yeni gelişmelerden haberdar olabilirsin.

Google+'da Paylaş

Yazar ADMİN

Yazar Hakkında bilgi yazılacak
    Blogger Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder